Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa biletowo-bagażowa to pierwszy etap Twojego lotu. Do stanowisk odprawy (tzw. check-in) należy udać się natychmiast po przybyciu na port lotniczy. Każdy lot ma nadany odpowiedni numer stanowiska – informacja taka wyświetlana jest na monitorach umieszczonych w holu ogólnodostępnym oraz nad stanowiskami odprawy.

Pamiętaj, aby przybyć na lotnisko na 2 godziny przed planowanym odlotem. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zamykane są na około 45 minut przed planowanym odlotem. Zgodnie z regulaminem większości linii lotniczych, jeśli spóźnisz się do odprawy, Twój bilet zostanie anulowany.

Podczas odprawy zostaniesz poproszony o dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz bilet elektroniczny (ewentualnie kod rezerwacji). Na podstawie tych dokumentów otrzymasz kartę pokładową, która uprawnia Cię do wejścia na pokład samolotu. Podczas odprawy należy również nadać bagaż rejestrowany, jeśli z takim podróżujesz. Pamiętaj, że niektóre linie lotnicze nakładają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku - np. Ryanair. Pasażerowie tej linii muszą odprawić się online i zabrać ze sobą wydrukowaną kartę pokładową na lotnisko.  

Po dokonaniu odprawy należy udać się do bramek kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oraz ich bagaże podręczne zostają poddane kontroli bezpieczeństwa. Z bagażu należy wyjąć i włożyć do kuwety wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. laptop, suszarka do włosów, telefon) , a kieszenie opróżnić z wszelkich przedmiotów zawierających elementy metalowe np. klucze, monety, wizytownik itp.

Na niektórych lotniskach istnieje możliwość odprawienie się samodzielnie za pomocą automatów do samodzielnej odprawy. Takie automaty dostępne są w największych portach lotniczych na całym świecie, a informacja o ich dostępności znajduje się na stronach internetowych poszczególnych lotnisk.    

Odprawa online

Klienci serwisu biletylotnicze.pl mogą odprawić się online w przypadku lotów liniami Ryanair, Wizz Air, Easy Jet. Link do odprawy znajduje się w e-mailu wysyłanym do klienta. 

Pasażerowie korzystający z odprawy online muszą pamiętać o tym, by wydrukować kartę pokładową, która generowana jest podczas procesu odprawy online oraz zabrać ją ze sobą na lotnisko. Wszystkie strony karty pokładowej muszą być wydrukowane na osobnych kartkach, w ten sposób, by druga strona kartki nie była zadrukowana. Karta może zostać wydrukowana w kolorze czarno-białym. Na lotnisku należy mieć przy sobie ten sam dokument tożsamości, który został użyty do odprawy online.

Odprawa online w tanich liniach lotniczych Ryanair jest obowiązkowa, a opłata za nią wynosi 28 PLN. Opłata za odprawę i wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku kosztuje 45 EUR lub 214 PLN.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Przed-wylotem/Odprawa-na-lotnisku-i-online