Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Na czym polega jetlag?

Na czym polega jetlag?

Jetlag to zjawisko występujące podczas podróży przez różne strefy czasowe, czyli np. z Polski do USA czy Australii. Towarzyszą mu takie dolegliwości jak m.in. zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, trudności z koncentracją.

Aby uniknąć złego samopoczucia, podróżując na zachód, staraj się nie zasnąć podczas lotu. Należy pić duże ilości wody oraz jeść produkty bogate w białko, czyli sery, ryby, jaja – pomagają one zwalczyć senność. Już na kilka dni przed wylotem warto przestawić się na nowy rytm dnia, kładąc się do łóżka 2 godziny później niż zwykle.

Podróżując na zachód, najbardziej korzystne z punktu widzenia samopoczucia jest wybieranie lotów około południa. Po przylocie powinno się pójść spać dopiero wieczorem zgodnie z czasem obowiązującym w danej strefie czasowej.

Osobom podróżującym na wschód radzi się, aby zasnęły podczas lotu. Senność zwiększa spożycie produktów bogatych w węglowodany, np. owoce, ziemniaki czy makaron. Warto też na kilka dni przed podróżą spróbować dostosować swój organizm do nowej strefy czasowej – połóż się spać 2 godziny wcześniej niż zwykle.

Po przylocie staraj się dostosować do obowiązującego rytmu dnia jak najszybciej, przestrzegając pór posiłków. W pierwszych dniach po przylocie unikaj ciężkiego wysiłku fizycznego, przebywaj dużo na świeżym powietrzu oraz unikaj alkoholu, gdyż utrudnia on przestawianie się organizmu na nowy tryb dnia.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Porady-zdrowotne/Co-to-jest-jetlag