Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Jakie obowiązki posiada obsługa samolotu?

Jakie obowiązki posiada obsługa samolotu?

Pilot dowodzący załogą jest pierwszą najważniejszą osobą na pokładzie. W skład załogi wchodzi zawsze drugi pilot oraz obsługa kabiny, czyli stewardzi i stewardessy.

Nadrzędnym obowiązkiem obsługi samolotu (stewardów i stewardes) jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego też zakres obowiązków obsługi jest bardzo szeroki – przed wylotem stewardzi sprawdzają listę pasażerów, stan zabezpieczeń, zaopatrzenie w sprzęt ratunkowy, kontrolują stan oświetlenia oraz zamknięcia drzwi i luków bagażowych, sprawdzają siedzenia, które muszą być ustawione w odpowiedniej pozycji podczas startu i lądowania.

Należy pamiętać, że obsługa pasażerów jest dopiero drugim w kolejności obowiązkiem zespołu.

Obsługa kabiny jest przeszkolona w zakresie postępowania w nagłych wypadkach, w udzielaniu pierwszej pomocy, przeprowadzeniu akcji ewakuacyjnej oraz w zakresie reagowania na zagrożenia terrorystyczne.

Komunikaty przed startem

Przed startem pasażerowie są instruowani przez obsługę samolotu w zakresie zasad bezpieczeństwa i procedur postępowania w nagłych wypadkach. Stewardzi prezentują, w jaki sposób należy zapiąć pasy bezpieczeństwa, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne oraz jak używać masek tlenowych.

Konieczność zapięcia pasów sygnalizowana jest również za pomocą specjalnych lampek umieszczonych w panelu nad siedzeniem. Linie lotnicze zalecają, by pasażerowie mieli zapięte pasy przez cały czas trwania lotu.

Podczas lotu pasażerowie mają obowiązek stosowania się do wszystkich poleceń obsługi samolotu. 

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Podczas-lotu/Jakie-obowiazki-posiada-obsluga-samolotu