Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Loty przesiadkowe i bezpośrednie

Loty przesiadkowe i bezpośrednie

Loty z przesiadkami to loty oferowane przede wszystkim przez rejsowe linie lotnicze na długich trasach. Z uwagi na fakt, że w Polsce nie funkcjonuje żaden ogromny węzeł lotniczy, wielu przewoźników oferuje loty z przesiadkami do odleglejszych destynacji z portów lotniczych np. w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie.

W celu zaoferowania jak najbardziej dogodnych połączeń, wiele rejsowych linii lotniczych oferuje loty w ramach umów code-share, czyli porozumień lotniczych, dzięki którym znacznie wzrasta siatka połączeń danych przewoźników. Dlatego często jeden lot może być obsługiwany nawet przez kilka linii lotniczych. Linie lotnicze organizują loty przesiadkowe zawsze w ten sposób, by czas na przejście z jednego samolotu do drugiego był odpowiednio długi. Niejednokrotnie czas oczekiwania na kolejny lot to nawet kilka lub kilkanaście godzin.

Podczas lotów z przesiadkami należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy wizowe obowiązujące w danym kraju – na przykład lecąc do Ameryki Południowej lub Kanady przez USA, należy zadbać o wizę tranzytową, która wymagana jest na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pasażerowie podróżujący lotem z przesiadkami posiadają jeden bilet lotniczy, który obowiązuje na wszystkich odcinkach lotu.

Co zrobić, jeśli któryś z lotów jest opóźniony?


Jeżeli z winy linii lotniczych lub innych przyczyn niezależnych któryś z lotów jest opóźniony i pasażer nie zdążył na przesiadkę, linie lotnicze zapewniają miejsce w samolocie na inny lot, a jeśli istnieje taka potrzeba, oferują również nocleg w hotelu. Aby skorzystać z tego prawa, oba loty pasażera powinny być zakupione w ramach jednego bieltu lotniczego.

 

Co zrobić z bagażem?

 

Bagaż, który przewożony jest w luku samolotu, czyli bagaż rejestrowany, zostaje automatycznie nadany na kolejny odcinek lotu, dlatego nie ma potrzeby odbierania go i ponownego nadania. W niektórych przypadkach linie lotnicze proszę o odebranie bagażu rejestrowanego i samodzielne nadanie go na kolejny odcinek lotu. Jeśli zaistnieje taka konieczność, pasażerowie zostaną o tym poinformowani na lotnisku podczas odprawy biletowo-bagażowej.

Czy tanie linie lotnicze też organizują loty z przesiadkami?

W tanich liniach lotniczych nie istnieje możliwość zarezerwowania lotu z przesiadkami. Niejednokrotnie jednak przewoźnicy low-cost tak organizują połączenia, aby możliwe było samodzielne składanie lotów, na przykład z Krakowa przez Londyn do Madrytu. Należy jednak pamiętać, że bilet lotniczy na każde połączenie należy wykupić osobno, a każdy odcinek lotu traktowany jest całkowicie odrębnie. W przypadku opóźnienia lotu lub innych przyczyn niezależnych od pasażera tanie linie lotnicze nie oferują biletu na inny lot, a całkowite koszty wykupienia nowego biletu musi ponieść pasażer.

Loty bezpośrednie

Serwis biletylotnicze.pl prezentując loty, zawsze informuje o tym, czy dane połączenie jest bezpośrednie czy z przesiadkami. Przeglądając oferty, możesz od razu wybrać interesującą Cię opcję, czyli lot bez przesiadek lub lot z przesiadką.

Na długich trasach podczas lotów bezpośrednich wymagane są międzylądowania, które są przerwą w przelocie spowodowaną koniecznością zatankowania maszyny. Podczas tankowania, które trwa około 45 minut, pasażerowie muszą opuścić samolot ze względów bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Jak-wybrac-odpowiedni-lot/Loty-z-przesiadkami-i-bezposrednie