Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Cena biletu lotniczego

Na cenę biletu lotniczego zawsze składają się takie opłaty jak taryfa przewoźnika, opłaty lotniskowe, podatki rządowe oraz opłata agencyjna.

Taryfa przewoźnika to opłata na rzecz linii lotniczych. Jest to cena za usługę ustalana przez linie lotnicze. Z kolei opłaty lotniskowe to środki, jakie linie przekazują portom lotniczym, z których korzystają. W skład ceny wchodzą także podatki rządowe, czyli opłaty, które należy wnieść na rzecz danego państwa z racji korzystania z jego przestrzeni powietrznej. Ostatnią składową ceny jest opłata agencyjna, która pobierana jest przez agenta (biuro podróży) za wystawienie biletu i opiekę nad rezerwacją. 

Niektóre tanie linie lotnicze dodatkowo naliczają opłatę za płatność przelewem lub kartą kredytową, opłatę za bagaż rejestrowany (przewóz takiego bagażu jest płatny w większości tanich linii lotniczych) oraz opłatę za odprawę na lotnisku. Dodatkowe linie Ryanair naliczają opłatę za odprawę na lotnisku.

W tanich liniach lotniczych płatne są także takie usługi jak posiłki na pokładzie, dodatkowa przestrzeń na nogi, przewóz sprzętu sportowego.

Dlaczego cena biletu nie jest gwarantowana do momentu jego wystawienia?

Cena biletu lotniczego zmienia się bardzo dynamicznie, szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych, które uzależniają cenę od liczby sprzedanych miejsc w samolocie. Dlatego opłacając rezerwację za pomocą przelewu, cena nie jest gwarantowana do momentu wystawienia biletu lotniczego.

W rejsowych liniach lotniczych zmiany są mniej dynamiczne, ale również mogą mieć miejsce. Podczas rezerwacji zostaniesz poinformowany o ostatecznym terminie wykupienia biletu lotniczego, tak aby cena nie uległa zmianie.

Jeśli bilet zostanie już wykupiony i wystawiony, jego cena nie może ulec zmianie.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Bilet-lotniczy/Co-wplywa-na-cene-biletu-lotniczego