Poradnik Podróżnika

pdf drukuj Podziel się wrzuć na Facebooka wyślij e-mailem

Czy samolotem można przewozić żywność, sprzęt sportowy i inne sprzęty.

Czy samolotem można przewozić żywność, sprzęt sportowy i inne sprzęty.

Żywność

Z reguły linie lotnicze nie zabraniają przewozić żywności. Jednak niektóre kraje nie dopuszczają wwozu żywności na swoje terytorium, np. do Australii czy Stanów Zjednoczonych nie można wwozić świeżych owoców i warzyw, przetworów mlecznych i innych świeżych produktów. Również na tereni Unii Europejskiej obowiązuje zakaz wwozu nabiału i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw nienależących do Unii.

Pamiętaj, że jeśli na pokładzie samolotu chcesz przewieźć żywność, musi być ona zapakowana w opakowaniu oryginalnym producenta.

Wózki i  nosidełka dziecięce

Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, możesz bezpłatnie przewieźć wózek składanynosidełko (fotelik samochodowy) lub składane łóżeczko turystyczne.

Linie lotnicze indywidualnie ustalają zasady przewozu wózków i innych akcesoriów dla niemowląt. Niektóre tanie linie lotnicze umożliwiają tylko przewóz wózków. W każdy przypadku jednak wózek musi być składany, a jego waga nie może przekraczać limitu wyznaczonego w przepisach linii.

Dla dzieci powyżej 2 lat przewóz takich akcesoriów może być płatny, a wiele tanich liniach lotniczych traktuje przewóz wózka czy fotelika jako przewóz regularnego bagażu rejestrowanego.

Przewóz dodatkowego bagażu należy zgłosić najpóźniej do 48 h przed odlotem. Zadzwoń na naszą infolinię, a konsultant sprawdzi koszty przewozu wózka, fotelika lub łóżeczka na danej trasie danego przewoźnika.

Przewóz sprzętu sportowego

Rower można przewozić w większości linii lotniczych, ale pobierana jest za to dodatkowa opłata. Opłata jest niższa, jeśli zgłosisz zamiar przewozu roweru przed wylotem, przez Internet lub dzwoniąc na naszą infolinię. Aby przewieźć rower samolotem należy odkręcić pedały i przednie koło i przymocować je do ramy oraz ustawić kierownicę wzdłuż ramy i zablokować ją. Należy też spuścić powietrze z opon i zapakować rower w opakowanie foliowe lub karton.

Sprzęt do nurkowania może być przewożony tylko i wyłącznie jako bagaż rejestrowany. Aby przewieźć taki sprzęt, należy opróżnić butlę, przełączniki i zawory umieścić w pozycji „wyłączony” oraz wymontować źródła zasilania i lampy. Delikatne elementy osprzętu należy dodatkowo zabezpieczyć.  Amunicja miotacza harpunów musi być zapakowana osobno.

Przewóz deski surfingowej i windsurfingowej jest płatny, ale nie jest on zaliczany do limitu bagażu rejestrowanego. Jeśli sprzęt przekracza wagę 50 kg, musi zostać nadany jako bagaż cargo. Większość linii lotniczych zezwala na przewóz nart i snowboardu. W przypadku nart zimowych sprzęt można przewozić wraz z zapięciami i butami, a w przypadku nart wodnych same narty. W okresie zimowym wiele linii lotniczych oferuje promocje, w której przewóz nart jest całkowicie za darmo.  Z kolei tanie linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za przewóz nart i desek snowboardowych. Kije do golfa mogą być przewożone w zdecydowanej większości linii lotniczych, choć tani przewoźnicy pobierają za to dodatkową opłatę.

Przewóz instrumentów muzycznych

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przewozić instrumenty muzyczne. Jeśli są one małe, można je przewozić jako bagaż podręczny, natomiast większe instrumenty muzyczne można przewozić jako bagaż rejestrowany. Instrument musi być dobrze zabezpieczony, aby nie uległ zniszczeniu podczas podróży. Dla bardzo dużych instrumentów, które muszą być przewożone na siedzeniu pasażera, trzeba wykupić kolejne miejsce w samolocie.

Przewóz sprzętu elektronicznego

Samolotem można przewozić sprzęt elektroniczny taki jak laptopy, aparaty fotograficzne, suszarki, lokówki itp. Pamiętaj, że urządzenia przewożone w bagażu rejestrowanym nie mogą być włączone. Samolotem nie wolno przewozić urządzeń, które zawierają akumulatory z płynnym elektrolitem, chyba że takie baterie, jeśli są częścią urządzenia, mają odpowiednie zabezpieczenia przez rozlaniem elektrolitu.

Podczas startu i lądowania samolotu należy wyłączyć wszystkie urządzenie elektroniczne takie jak np. komórki.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie
* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Wyszukiwanie połączenia

Link: http://www.biletylotnicze.pl/poradnik-podroznika/Bagaz/Czy-samolotem-mozna-przewozic-zywnosc-sprzet-sportowy-i-inne-sprzety